اخبار
تعداد بازدید: 192 / نسخه قابل چاپ / خروجی RSS / دریافت Acrobat Reader / ارسال به دوستان

رهاورد سفر یک روزه مهندس خرم به استان هرمزگان- بخش چهارم


 

بخش چهارم: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در جمع اعضای هیات مدیره استان

در پی سفر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به استان هرمزگان جلسه فوق العاده هیات مدیره سازمان استان با هدف ارائه گزارش عملکرد سازمان و تبادل نظر اعضای هیات مدیره با جناب آقای مهندس خرم در محل ساختمان جلسات هیات مدیره ساختمان مرکزی سازمان برگزار شد.

جناب آقای مهندس رضائی رئیس سازمان استان ضمن ارائه گزارش عملکرد فرمود : آنچه در هیات مدیره دوره هشتم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اتفاق افتاده با هدف اصلی افزایش سهم اعضای سازمان از بازار صنعت ساختمان است و تلاش کردیم به سمتی حرکت کنیم تا فعالیت ها را به صورت مهندسی شده و در قالب خدمات قابل ارائه توسط مهندسان تعریف کنیم. از مهمترین این موضوعات فعال کردن زمینه هایی مثل کارشناسی ماده 27 است.

وی افزود: دعاوی کمیته داوری، شورای انتظامی،  ساخت و سازهایی که بدون حضور ناظران ساختمان انجام می شود از جمله موارد فعالیت کارشناسان ماده 27 است و این موضوع باعث شده هم اکنون فعالیت کارشناسان ماده 27 سازمان استان هرمزگان از سایر استانها بیشتر باشد.

مهندس رضائی تصریح کرد: درخصوص موضوع نظارت بر تخریب که حسب دستور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به استان هرمزگان واگذار شده گامهای اولیه برداشته شده، سرفصل های آموزشی تهیه شده ، آموزش ها دسته بندی شده و به زودی آموزش ها را شروع خواهیم کرد . وی تاکید کرد: با راه اندازی این موضوع بازار جدیدی برای اعضای سازمان در رشته عمران ایجاد خواهد شد و در جلسه ای که با دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس برگزار شده درخواست تعریف رشته نظارت بر تخریب به عنوان یک رشته تحصیلات تکمیلی ارائه شد.

رئیس سازمان استان در ادامه فرمود: در راستای گسترش بازار فعالیت مهندسان و موضوع کارگزاری سازمان استان در صدور پروانه ساختمانی خارج از حریم روستاها و محدوده شهرها دو شهرستان رودان و بستک به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده اند، کارهای اولیه انجام شده، پیش نویس فرم ها تهیه شده و ویرایش نهایی در حال انجام است. پیش بینی می کنیم از ابتدای سال 1400 بتوانیم این موضوع را اجرایی کنیم و پس از بازخورد اولیه نحوه اجرا می توانیم به سایر شهرستانهای استان تعمیم دهیم و بازار بزرگی در حوزه فعالیت مهندسان ایجاد خواهد نماییم.

مهندس رضائی در ادامه ارائه گزارش عملکرد فرمود: در پیشنهاداتی که به هیات چهارنفره استان ارائه شده الزام طراحی و نظارت برخی از بخش ها بر اساس تقسیم بندی کاربری ها مطرح شده که در صورت تصویب باز هم دامنه جدیدی به فعالیت های مهندسی رشته های مختلف اضافه خواهد شد.

وی افزود: بعضی از فعالیت ها در خدمات مهندسی مبهم بود و در جهت رفع این ابهام ابلاغیه ای ارسال شد و بدین ترتیب مواردی را خارج از شرح خدمات مهندسی تعریف کردیم و تعرفه این خدمات را فعلا توافقی قرار دادیم تا زمانی که بتوانیم در حوزه تعرفه ها ، تعریفی برای آن قائل شویم .

در ادامه جلسه و در پی بیان دیدگاه های اعضای هیات مدیره سازمان استان، جناب آقای مهندس خرم در پاسخ به درخواست آقای مهندس اشتری عضو شهرساز هیات مدیره در خصوص ایجاد زمینه فعالیت مهندسان رشته شهرسازی فرمود: پیشنهاد عضویت رسمی سازمان در شورای عالی معماری و شهرسازی و کمیته فنی در دستور کار است. وی تصریح کرد: پیشنهاد شده سازمان نظام مهندسی ساختمان مرجع نظارت و کنترل طرح های شهرسازی گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در پاسخ به پیشنهاد مهندس سیمراخ در خصوص بازنگری و تغییر در روند نحوه ارجاع نظارت با توجه به عدم تطابق عرضه و تقاضا در استان افزود: همه فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان نظارت ، طراحی ، محاسبه و اجرا نیست. این فعالیت ها  بخش کوچکی از فعالیت تعریف شده سازمان است. وی تاکید کرد: زمینه فعالیت های دیگر را باید در مباحث 25 گانه برای همه رشته های ساختمانی جستجو کرد و بستر و ابزار را فراهم نمود، مباحث 19 و 22 و 11 نمونه ای از زمینه های جدید فعالیت سازمان  در ارائه خدمات مهندسی است که باید مورد توجه قرار گیرد. طبق برآورد انجام شده در دو برنامه 5 ساله حداقل 200 هزار شغل با راه اندازی مبحث 22 در زمینه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات ساختمان فراهم می شود .

مهندس خرم خاطر نشان کرد: از دو دهه آینده یعنی از سال 1420 عرضه مسکن در تقاضا به دلیل نرخ منفی رشد جمعیت فزونی می یابد و موضوعی که در آن مقطع باید در نظر گرفت نگهداری، مرمت، بازسازی و نوسازی ساختمان های موجود است.

جناب آقای مهندس خرم در پاسخ به درخواست پیگیری تخفیف بیمه مهندسان فرمود: علی رغم عدم حصول نتیجه در پی پیگیری های بیست و چندساله، خوشبختانه اخیراً جلساتی با رئیس سازمان تامین اجتماعی برگزار شده و پیشنهاداتی در این زمینه مطرح گردیده که به تایید کمیسیون بیمه مجلس رسیده و پس از تصویب ابلاغ خواهد شد.

در پایان جلسه جناب آقای مهندس خرم ضمن تشکر از اعضای هیات مدیره استان و ابراز خوشحالی از بیان مسائل جدید فرمود :

استان هرمزگان توانسته جزو 5 استان اول کشور قرار گیرد و به گونه ای قدم برداشته که سایر استانها از آن پیروی می کنند. استان هرمزگان تنها استانی است که کمیسیون های تخصصی را با برگزاری انتخابات و رای اعضا تشکیل داده و این نهایت پیاده کردن امر دموکراسی است.

حقوقی
دفاتر
حقیقی
نام کاربری:
کلمه عبور:

Online Registration
نظرات شما در مورد وب سايت چيست؟

 1- عالي (6775 راي)
  (37%)
 2- خوب (412 راي)
  (2%)
 3- متوسط (409 راي)
  (2%)
 4- ضعيف (10526 راي)
  (58%)

مجموع آرا: 18122
 تعداد اخبار: 3484 خبر
تصاویر گالری عکس: 227 عکس
بازدید امروز: 1452
بازدید دیروز: 12151
کل بازدیدکنندگان: 16486053


فید خبرها
طراحی و توسعه: محمد بقائی پوری
شرکت پژواک فناوری اطلاعات و ارتباطات


© تمام حقوق این سایت برای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان محفوظ است.
استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است / پیاده سازی و پشتیبانی: پژواک فناوری اطلاعات و ارتباطات