اخبار
تعداد بازدید: 267 / نسخه قابل چاپ / خروجی RSS / دریافت Acrobat Reader / ارسال به دوستان

مصاحبه رئیس سازمان با روزنامه صبح ساحل


 

- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در گفتگو با صبح ساحل:

هرمزگان پایلوت ارائه خدمات جدید مهندسی در کشور

سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی از سه ضلع اصلی نظام ساخت و ساز شهری است. این سازمان با توجه به جایگاه بالایی که در ساخت و سازهای شهری دارد دارای نقشی مهم در کیفیت و استحکام ساخت و ساز در سطح کشور است، همچنین این سازمان دارای بیش از ۸ هزار عضو در سطح استان هرمزگان می باشد که دغدغه های این بخش از فعالان به همراه سایر موارد مطروحه در مورد حقوق عامه ما را بر آن داشت تا با ایشان به گفتگو بپردازیم. که در ادامه ارائه می گردد:

مهندس مهدی رضایی سردره رئیس سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان در گفتگوی اختصاصی با صبح ساحل به تشریح عملکرد سازمان نظام مهندسی و پاسخگویی به مسائل روز جامعه مهندسی استان هرمزگان و مردم در این مورد پرداخت:

-مهدی رضایی سردره به صبح ساحل گفت: با توجه به اهمیت بسیار بالا همچنین حساسیت بالای صنف حرفه مندان به مهندسی ساختمان و اینکه عملکرد این بخش از بسیاری از صنوف  بیشتر در معرض دید و قضاوت عموم قرار دارد این حرفه مندان دارای کمترین میزان تخلف در میان کلیه صنوف می باشند و بر خلاف برخی تصورات اشتباه، ضمن تعهد بالای این شاغلان در چارچوب قانون نظام مهندسی، ساز و کاری تعریف شده است که بر عملکرد این صنف نظارت جدی می گردد. این سخت گیری ها در نظارت بر این بخش، به حدی بالاست که بسیاری از مهندسان حتی به این سطح سخت گیری ها انتقاد دارند.

-میزان دستمزد مهندسان ساختمان با سطح مسئولیت ایشان همخوانی ندارد

 مهندس رضایی گفت: میزان دستمزد مهندسان ساختمان با سطح مسئولیت و اهمیت حرفه آنها فاصله بسیار زیادی دارد. او تصریح کرد: تعرفه خدمات و نرخ این دستمزدها به کمتر از ۵ درصد هزینه تمام  شده ساختمان میرسد. متاسفانه مبنای این محاسبه نیز از قیمت واقعی ساختمان بسیار پایین‌تر است به گونه‌ای که هم اکنون اگر هزینه ساخت هر واحد مسکونی را سه و نیم تا چهار میلیون تومان در نظر بگیریم این هزینه در مبنای محاسبه دستمزد خدمات مهندسی در مواردی نزدیک به نصف است چه آنکه مبنای قیمت های ساخت هر سال از بهای همین هزینه ها در سه ماهه ی پایانی سال قبل تعیین می گردد و با این میزان تورم کنونی  اما از ابتدای سال تا پایان آن ثابت است. این یعنی آنکه حتی از ۵ درصد نیز کمتر است و در صورت سقف افزایش مصوبه بهای خدمات  سالیانه این میزان افزایش در هزینه تمام شده ساخت مسکن به کمتر از نیم درصد می رسد. بنابراین برخی جوسازی ها و بزرگنمایی قیمت خدمات مهندسی ضمن آنکه غیر واقعی است، عمدتاً از سوی کسانی مطرح میگردد که خود بیشترین تقصیر را در افزایش قیمت تمام شده ساختمان دارند و این جفایی بزرگ به صنف حرفه مندان مهندسی ساختمان است.

  -مهندسان ساختمان بیشترین مالیات ها را نسبت به درآمد خود پرداخت می کنند

 به گفته رئیس نظام مهندسی ساختمان هرمزگان، مهندسان ساختمان بیشترین مبالغ را نسبت به درآمد خود در میان سایر صنوف به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند چرا که ضمن شفافیت بسیار بالایی که در ابراز درآمد وجود دارد و به این علت که کلیه درآمدهای این صنف و حتی بیش از میزان واقعی آن در سازمان نظام مهندسی ثبت و به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد، چرا که در این اظهار درآمد، سازمان امور مالیاتی تخفیف ها و کسورات متعلقه را قبول نمی کند حال آنکه خالص دریافتی مهندسان از ارائه خدمات مهندسی به مراتب کمتر از آن مبالغیست که در سازمان ثبت میگردد و مبنای محاسبه سازمان امور مالیاتی. بنابراین مالیات متعلقه به درآمد مهندسان حتی بیش از آن مقداری است که باید پرداخت شود همچنان که از بسیاری از صنوف دیگر که درآمد آنها از این صنف نیز بیشتر است مالیات پرداخت می کنند اما متأسفانه در قبال این حجم پرداخت مالیات از کمترین حمایت های دولتی هم برخوردارند.

 -استان هرمزگان به عنوان استان پایلوت در زمینه های گودبرداری و تخریب ساختمان و پوشش دادن ساخت و سازهای خارج از حریم شهرها و روستاها تعیین شد.

 مهدی رضایی اضافه کرد: با رای زنی های صورت گرفته با شورای مرکزی نظام مهندسی کشور، با بکارگیری مهندسان صاحب صلاحیت در دو بخش تخریب ساختمان و گودبرداری، ضمن گسترش زمینه ها و میزان اشتغال مهندسان، شاهد بهبود روندها در این بخش ها خواهیم بود.  مثلا ما در فرآیند گودبرداری و تخریب شاهد خسارت ها و آسیب های زیادی به املاک مجاور هستیم که با این روند این خسارت ها کاهش چشمگیر خواهد یافت و با ورود مهندسان صاحب صلاحیت در مقوله تخریب که تاکنون به آن پرداخته نشده بود و هم اکنون توسط افراد فاقد صلاحیت صورت می گیرد و در مرحله گود برداری همچنین طراحی نظارت و اجرای سازه‌های نگهبان، توسط مهندسین صاحب صلاحیت شاهد برداشتن گامی مهم در تحقق حقوق عامه در این بخش خواهیم بود، چرا که ساختمان آن که یک سرمایه ملی محسوب می گردد و حاصل دسترنج و پس انداز یک عمر از افراد جامعه ماست بنابراین با تخصصی کردن روند ساخت و سپردن آن به افراد صاحب صلاحیت، بهبود کیفیت ساخت و ساز از خسارت‌های ناشی از عملیات ساختمانی به ویژه در مراحل تخریب و گودبرداری به نحوی چشمگیر کاسته خواهد شد.

رضایی گفت: ساختمانهایی که هم اکنون در خارج از محدوده شهرها و روستاها ساخته می شود، توسط بخشداری ها مراحل فنی و مهندسی شان تصدی گری می شود. او اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته، استان هرمزگان به استان  پایلوت در این بخش نیز تعیین شده است، مثلاً در شرایط فعلی  که ساخت و سازهای خارج از محدوده حریم شهرها و روستاها متولی صدور پروانه و نظارت بر روند  اجرای آن  بخشداری هاست و شاهدیم  بخشداری ها از توان فنی و نیروی انسانی لازم برای ارائه خدمات مهندسی در این مقوله ناتوانند، با رایزنی هایی که در دیدار اخیر بنده با مهندس خرم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور صورت گرفت، این موضوع مطرح شد و مورد قبول ایشان قرار گرفت. همچنین با هماهنگی هایی که با معاونت عمرانی استانداری استان صورت گرفته این اتفاق در استان ما و در سطح کشور برای اولین بار رخ خواهد داد و بنابر آن است که ابتدا در دو شهرستان به صورت پایلوت برگزار شود و با تسری به سایر شهرستان های استان انشالله در کل کشور شاهد این رویه باشیم که هم زمان با ایجاد بازار جدیدی برای حرفه مندان به شغل مهندسی ساختمان شاهد بالاتر رفتن کیفیت ها در این ساخت و سازها و قرار گرفتن سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان بازوی کمکی بخشداریها خواهیم بود که در این صورت سرمایه گذاران بخش خصوصی در این ساخت و سازها و سایر بهره گیران خدمات موضوع این ساخت و سازها منتفع خواهند شد و متضمن حقوق عامه هم در این بخش خواهیم بود و مطمئناً تاثیر مناسب آن به نحو ملموسی در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

 استان هرمزگان در میان کل استان های کشور از بالاترین سرعت عمل در الکترونیکی کردن ارائه خدمات به اعضای جامعه مهندسی برخوردار است

 مهندس رضایی گفت: استان ما در میان کل استان های کشور از بالاترین سرعت عمل در الکترونیکی کردن ارائه خدمات به اعضای جامعه مهندسی برخوردار است به گونه‌ای که پس از مطرح شدن اپیدمی کرونا و تعطیلات انتهای سال گذشته و ابتدای امسال، در این فاصله زمانی مدیریت سازمان به همراه هیئت مدیره و بخش های ذیربط به طراحی سامانه‌ای جهت ارائه خدمات الکترونیک به اعضا مبادرت ورزید تا شاهد کمترین حضور فیزیکی اعضا برای دریافت خدمات باشیم و با قطعیت می‌توان گفت استان ما در سطح کشور در این زمینه پیش رو است و قرار است در آینده ای نزدیک با به کارگیری نرم افزاری جامع، تمامی خدمات مورد نیاز مهندسان در چارچوب این نرم افزار انجام شده و ضمن آنکه ما به سامانه دولت الکترونیک هم و وصل هستیم شاهد ارائه سرعت بالای خدمات و هم شفافیت آن خواهیم بود .

 -در موضوع اجرا ارجاع نظارت دو دیدگاه مطرح است: یکی دیدگاه حرفه ای و دیگری دیدگاهی ناشی از ضوابط و مقررات

 مهدی رضایی اضافه کرد یکی از مهمترین موضوعات مطرح این روزها در جامعه مهندسی ارجاع کار خدمات نظارت است که شاهد تقابل بالای دیدگاه های موافق و مخالف در این مورد هستیم این تقابل ناشی از دو نوع  نگاه است یکی نگاه به حرفه مهندسی به عنوان شغلی حرفه ای و تمام وقت که توسط افرادی که از تخصص بالایی نسبت به برخی دیگر از مهندسان برخوردارند مطرح می گردد. بر اساس این دیدگاه، بخشی از جامعه مهندسی به علت تجربه بالا به آنکه تمام وقت به شغل مهندسی ساختمان می پردازند از خبرگی و مهارت بالاتری برخوردار است از نظر مصرف کنندگان خدمات مهندسی و در این چارچوب باید خدمات مهندسی به این افراد سپرده شود که نوعی وجود حق انتخاب از سوی مصرف کنندگان و خدمات  گیرندگان خدمات مهندسی که همانا سازندگان مسکن میباشند مورد نظر است. اما دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که ناشی از ضوابط و مقررات موجود است بر اساس همین دیدگاه و در چارچوب نظرات وزیر کنونی راه و شهرسازی همچنین  مبحث دوم مقررات ملی، اشاره به آن دارد که تقسیم بندی مهندسان باید براساس مدرک  باشد و پایه های مهندسی بیانگر نقش مهندسان در فرآیند ساختمان و ارائه خدمات باشد همچنین ارجاع کار خدمات نظارت هم باید صرفاً از طرف سازمان نظام مهندسی اجرایی گردد و این موضوع حق انتخاب را از مصرف کننده سلب میکند و بنده نیز با بسیاری از موارد آن موافق نیستم. در استان ما این تقابل آرا برجسته است که سازمان استان در تلاش است با برگزاری سلسله نشست‌هایی بین مخالفان و موافقان این دیدگاه به نزدیکتر کردن نقطه نظرات بپردازد، پس سازمان استان هم اکنون در مرحله جمع بندی و چکش کاری طرح مزبور است. موضوعی که به عنوان مهمترین بحث مطرح شده جامعه مهندسی استان ماست.

مهندس رضایی در پایان گفت سازمان نظام مهندسی تمام و کمال با همراهی و همیاری به عنوان بازوی کمکی حاکمیت و بخش خصوصی در بهبود روند و کیفیت ساخت و ساز همچنین حفظ منافع حرفه مندان شغل مهندسی و تحقق حقوق عامه را به عنوان رسالت خود می داند.

 

   متن مصاحبه...

دريافت فايل نامه


حقوقی
دفاتر
حقیقی
نام کاربری:
کلمه عبور:

Online Registration

نظرات شما در مورد وب سايت چيست؟

 1- عالي (6775 راي)
  (37%)
 2- خوب (412 راي)
  (2%)
 3- متوسط (409 راي)
  (2%)
 4- ضعيف (10526 راي)
  (58%)

مجموع آرا: 18122 تعداد اخبار: 3363 خبر
تصاویر گالری عکس: 227 عکس
بازدید امروز: 6251
بازدید دیروز: 5478
کل بازدیدکنندگان: 15407404


فید خبرها
طراحی و توسعه: محمد بقائی پوری
شرکت پژواک فناوری اطلاعات و ارتباطات


© تمام حقوق این سایت برای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان محفوظ است.
استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است / پیاده سازی و پشتیبانی: پژواک فناوری اطلاعات و ارتباطات